Contact us

Load

About us

Our products all over the world

The continuously expanding distribution network all over Europe confirms that our products meet the strictest criteria and stand the comparison in highly competitive environment. At the same time, it is a great motivation to improve and innovate our products and develop new ones. 

Exclusive cooperation

We develop and manufacture plug-and-go electronics and electrical equipment based on the customer’s requirements in compliance with valid technical standards and within the incorporated quality assurance system under ISO 9001.

HISTORIE FIRMY

Základy firmy ENIKA.CZ položili kamarádi Michal Geisler a Jiří Vávra již v roce 1990, kdy společně vyráběli propojovací kabely pro audio a video. Postupně se přes kabely, opravy drobné elektroniky, pohybová čidla pro zabezpečovací techniku dostali až ke spínacímu osvětlení, což je podstata toho, čím se ENIKA.CZ zabývá dodnes.

O tom jak to všechno začalo, si přečtěte v článku magazínu Ekonom.

CO DĚLÁME

VÝVOJ & VÝROBA - DŮLEŽITÝ PILÍŘ SPOLEČNOSTI

Náš výrobní program zahrnuje moderní řízení osvětlení a stínění, vysílače a přijímače, termostaty pro kancelářské a administrativní budovy, výrobní haly, sklady a logistická centra. Řešení pro automatizaci budov rovněž zahrnuje bezdrátové senzory a ethernetové rozhraní pro integraci do nadřazených systémů včetně vizualizace. Vyvíjíme a vyrábíme OEM řešení pro tuzemské i zahraniční zákazníky, jako jsou výrobci vypínačů, osvětlení, žaluzií a rolet.

Další ze systémů, které svým zákazníkům nabízíme je měřící záznamový systém Navisys®. Tento koncept se stavebnicovou strukturou je vhodný především pro všechny zákazníky, kteří chtějí mít přehled o záznamech za spotřeby elektřiny, vody, plynu, stlačeného vzduchu a dalších veličin, jako je teplota, relativní vlhkost, obsah CO2, rychlost, evidence počtu kusů a dalších.

DLOUHODOBÁ SPOLUPRÁCE S VÝROBCI PO CELÉM SVĚTĚ

Dlouhodobě rozvíjíme obchodní zastoupení pro široké portfolio zahraničních výrobců osvětlovací techniky, výrobců komponentů pro automatizaci a výrobců elektromechanických komponentů. 

Mezi naše zákazníky patří většina velkých elektroinstalačních firem a specializované velkoobchody v České a Slovenské republice.

34

Years in the market

17

Export countries

115

Success factors
- Our Employees

15342

Items on eshop

Our latest products in lighting control are completely unique. The portfolio of our customers now includes multinational corporations. We are not a Czech company exclusively.

The team of people in our Company have excellent work ethics, works perfectly together, and have an innovated spirit. 

- Owners Jiří Vávra and Michal Geisler for magazine Ekonom (01/2016)

Our principles

Fairness

Our absolute priority is to offer a helpful approach to our customers, and to provide fair conduct and diligence in the development and production of our products. 

Individual Approach

We strive to learn as much as possible about the needs of each customer, so that we can individually satisfy their needs. 

Stability

We believe that only a house with a solid foundation, can be stable. For us, our employees provide the cornerstones and stability of our foundation. 

Trust

Wireless solutions are the guiding principle. To us, they are a parallel of trust. Just like a wireless connection trusts the communication between the transmitter and the receiver, we build our relations with customers and partners on mutual trust. 

Cooperation Contact form

Log In

Forgot your password? Don't worry. We will send you a new one.
Not registered yet? Create new account